ZPOZA DÍRY... aneb láska není sprosté slovo

« Zpět
Začátek výstavy: 10.9.2018
Konec výstavy: 30.9.2018

Instalační výstavu s názvem ZPOZA DÍRY… aneb láska není sprosté slovo s doprovodným programem pro ZŠ pořádá Skill art z.s.

Instalace: Pavel Vagner  /  Obrazy: Vinný malíř

Text k výstavě od Vinného malíře:

Ahoj, člověče.

Možná náš vztah, naše vzájemná náklonnost je stav milosti. Stav milosti života. (Myslím, že tak se tomu v Bibli říká.)

Můžeme si vzájemně být na své cestě oporou. Oporou tomu, co potřebujeme, když to jeden druhému v upřímnosti sdělíme. Dovoluje nám to jít cestou cti.
Cestou našeho snu, který je pouze náš a nikoho jiného. Můžeme jít tou cestou a druhému neublížit. Nebát se času, který ztrátou pouze hrozí. Když mu nepodlehneme, vždy bude pouze hrozit.
Hlavně neztratit svůj hlas. Svou sílu mluvit jeden k druhému. Svou lidskost a lásku ke všemu okolo. 

..... Pohodlný život, je život na hovno!

Láska je. Vždy tu byla a vždy tu bude! Pouze my lidé svým chápáním vztahu jeden k druhému narušujeme její chod. Vždyť vztah má dát sílu tobě, jen tobě a ničemu dalšímu. Sílu člověku být ve všem a ke všemu s láskou a silou projevu.

To je síla vztahu. To nám vztah s druhým člověkem má dát. Ne lásku, ta tu je. Tou jsme!
Vždy, když se člověku stane nějaké trauma, ať malému či velkému, vždy se jeho duše jakoby rozpadne na tisíc kousíčků. A láska v něm, ta, která ho tvoří, ho vždy musí poskládat. Některý kousíček se ztratí a zbude po něm díra. Když jsme byli malí, tak máma či táta nám ji zacelili. Zacelili svou láskou či nějakou poučkou.

V dospělosti to děláme jeden druhému.

To nás skládá, tím se vzájemně ovlivňujeme. Podporujeme druhého v růstu nebo se vzájemně ničíme. Když díra zůstane prázdná, nastává šílenství. Bláznovství, které se snažíme pojmenovat. Je to ale jen díra, kterou se snažíme zacelit. Nazýváme ji např. schizofrenií, paranoiou, sklerózou. Pojmenováváme dílek skládačky, která trápí nás, a pojmenováním zacelujeme díru druhému. Oddělujeme se tou definicí uvnitř sebe sama od okolního světa. Od vztahu, který nám je přínosem.
Tu díru si musí zacelit každý sám. My můžeme pomoci radou, pokud máme rádi svět. A to i když ta rada někdy bolí.

.... Někdy nám totiž díl našeho já spadne třeba do žhavých kamen a tam to pálí. A my z bodu, kde stojíme, ten dílek nevidíme

Nejhorší však je, když se poskládáme z dílků, které se rozpadly jiným lidem kolem nás.
Díry z traumat a životních průserů jiných. Ty díry nás tvoří a láskou se snažíme je poskládat. Láskou našich předků, kterou nazýváme kulturou.

Ne rebelstvím, které se snaží prosadit změnu s neznámými následky, ale jiným projevem. Projevem způsobu kultury, která nás tvoří. Nesejít z cesty, kterou jsme započali!

.... Pohodlný život stoji za hovno!

Dává pohodlí nám a bere prostor druhému. Nejvíce našim dětem.

Bere možnost zacelit tu díru, která zbude po nás. Po našem poselství. Po kultuře.

Nejsme tady, abychom něco nového převratného budovali. Jsme tady, abychom hlavně rozšiřovali a udržovali to, co nás tvoří. Nesejít z cesty, nemaskovat svou čest. Čest je cesta a cesta je čest.

(Jen háček a jak se mění smysl...)

Čest je naše cesta!

Nemaskovat svůj názor svým pocitem, ale poukázat svým názorem na dílek, který díru zacelí.
Pouze poukázat. Nevkládat!


... Co je to pocit?

Pocity nám pouze ukazují jednotlivost - pocit.
Není to sdělení jako takové.
Není to názor.
Není to umění!
A snad se pocity nestanou naší kulturou.

P.S.: Nedávno jsem slyšel v rádiu policejní hlášení, že hledají vězně, který utekl z práce.  Že je            170-175 cm vysoký, má černé vlasy a hnědé oči. Na sobě bílé boty a kalhoty, oranžové tričko. Že není nebezpečný, ale že by se ho lidé neměli snažit zadržet sami. 

..... napadá mě, že asi zapomněli dodat, ze je retardovaný, protože se pravděpodobně nepřevlékne.
Jde o vytvořeni pocitu strachu mezi lidmi, nebo již o naši kulturu?
.... pohodlný život stojí za hovno!

Možná jde jen o to, zachovat čest našim dětem, když jsme ji my prodali.


 Pokud existuje čas, spočívá v upřímnosti.

A pokud existuje pravda, tak spočívá pouze v otevřenosti.

 

.... Vinný Malíř

Nota bene

19.4.2017 00:00
Nová kniha Libora Šmatelky: Život pod sukněmi
V povídkách Život pod sukněmi se Libor Šmatelka vrací do přelomového období osmdesátých a devadesátých let minulého století, které sám prožil coby student na brněnské univerzitě. Reálie jihomoravské metropole a vysokoškolského života na samém závěru komunistického režimu, první léta plné naděje a radostného očekávání, spanilé jízdy za hranice, opojný prožitek nově nabyté svobody, lásky na jeden den, anebo spíše noc, mládenecké kratochvíle i bohémské „jízdy“, to vše před námi ožívá prostřednictvím čtivě komponovaného vyprávění. Ale nejde jen o lehce načrtnuté evokace doby a její dávno už vyprchané atmosféry, ani o lechtivé příhody mladého muže (oboje se skrývá pod metaforickým názvem). Vyprávění odhaluje také hlubší plán dotýkající se existenciálních i spirituálních hodnot a věcí člověka, který má za sebou krizi středního věku a bytostné poznání smyslu i namnoze krutého paradoxu života. Libor Vodička více »
30.10.2016 19:08
Vědomí a intuice malíře Josefa Bubeníka směřují vzhůru
Výstavu z tvorby kreslíře a malíře Josefa Bubeníka (nar. 1965) uspořádalo Městské kulturní středisko v Třebíči ve své Galerii Ladislava Nováka v bývalém třebíčském židovském ghettu. Nese enigmatický titul Fragmenty krystalového jasu. více »
22.3.2016 18:17
LAS LLAVES DEL DESEO
Museo Municipal – Cartago, Kostarika Dne 6. března 2016 se uskutečnila v bývalém hlavním městě Kostariky (Cartago) vernisáž mezinárodní kolektivní výstavy surrealismu, na které se účastní 107 umělců z 26 zemí celého světa.Mezi jinými jsou zde zastoupeni i tři výtvarníci z Brna: Josef Bubeník, Jiří Lopour a Jan Wolf. Výstava potrvá od 7. 3. do 7. 5. 2016   více »
13.1.2016 10:19
NOVÝ ROZHLED č. 15
V redakci Rozhledu doufáme, že jste rok 2015 strávili přesně podle vašich představ. A obohatili jste se o chvilky strávené nad příjemným čtením dokumentujícím současné výtvarné dění a uměleckou aktivitu v Brně a okolí. Z redakce Rozhledu Vám všem děkujeme za Vaši přízeň. Dovolte nám popřát Vám sílu vstoupit do nového roku s nadějí a optimismem. více »
8.1.2016 09:10
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAV
NOVINKA Na našich stránkách www se podařilo díky našemu spolupracovníkovi J.Henslovi rozjet projekt VIRTUÁLNÍCH PROHLÍDEK výstav soukromých galerií v Brně.Z pořádaných výstav pak lze vidět nejen díla výtvarníků, ale můžete si vychutnat i genius loci galerijních prostorů. více »
1.10.2015 00:00
Galery pArt in Poltsamaa
Galery pArt in Poltsamaa (Estonia) opens an exhibition of visual artists from International Art Center of Czech Republic. We Thanks for the International cooperation the pArt galery and also Josef Bubeník for the participation. více »
RSS kanál Facebook Nakladatelství STYLOS, Nová ves 71, PSČ 66491, IČO: 68623631
Josef Bubeník, tel.: 732 615 802, bubenik@irozhled.cz
Obchodní podmínky