Jiří Lopour: Rozdílna

« Zpět
Začátek výstavy: 9.12.2015
Konec výstavy: 30.3.2016

Na každé své samostané výstavě představuje Jiří Lopour nové věci. Nerecykluje staré náměty a už vůbec nevystavuje práce, které byly prezentovány dříve.

Každá další výstava je tak přehlídkou děl nových, dříve ještě neviděných, a kdo výstavu nenavštíví s odkazem, že už to viděl minule, či přijde na tu další, ochuzuje sám sebe o jedinečný a neopakovatelný výtvarný počin,“ zaznělo v úvodní řeči na prosincové Lopourově výstavě ve svérázné výstavní síni Hravý bar. Výběr děl zde představených tuto tezi jenom podporuje. Vědom si skutečnosti, že vše kolem nás, ať už se jedná o přírodní motivy, nejrůznější předměty denní potřeby, potraviny či jenom zmačkané pyžamo na posteli, jsou jenom fraktály vnějšího světa, fraktály universa, rozvíjí před návštěvníky svých vernisáží nové pohledy, nové dimenze přesahující běžné náměty. Jiří Lopour v této sérii zaznamenává svět viděný kolem sebe fotoaparátem, zrcadlově obrací a skládá to vše opět dohromady. Tento typ digitálních koláží, autorem nazývaných mirorie, byl doplněn kolážemi „rukodělnými“, tedy klasickými, vystřihovanými a lepenými. Pro diváka tak autor dešifruje skryté poselství viděného avšak neviditelného. Součástí vernisáže byl i drobný workshop, během něhož se návštěvníci vernisáže mohli zúčastnit dotváření námětů, které jim autor, Jiří Lopour, zadal. Vzniklé práce pak byly autorem doinstalovány na stěnu a staly se tak součástí poslední letošní výstavy. Záhadou zůstává termín zakončení, jelikož na pozvánce bylo uvedeno: „Výstava potrvá do konce světa.“

Nota bene

19.4.2017 00:00
Nová kniha Libora Šmatelky: Život pod sukněmi
V povídkách Život pod sukněmi se Libor Šmatelka vrací do přelomového období osmdesátých a devadesátých let minulého století, které sám prožil coby student na brněnské univerzitě. Reálie jihomoravské metropole a vysokoškolského života na samém závěru komunistického režimu, první léta plné naděje a radostného očekávání, spanilé jízdy za hranice, opojný prožitek nově nabyté svobody, lásky na jeden den, anebo spíše noc, mládenecké kratochvíle i bohémské „jízdy“, to vše před námi ožívá prostřednictvím čtivě komponovaného vyprávění. Ale nejde jen o lehce načrtnuté evokace doby a její dávno už vyprchané atmosféry, ani o lechtivé příhody mladého muže (oboje se skrývá pod metaforickým názvem). Vyprávění odhaluje také hlubší plán dotýkající se existenciálních i spirituálních hodnot a věcí člověka, který má za sebou krizi středního věku a bytostné poznání smyslu i namnoze krutého paradoxu života. Libor Vodička více »
30.10.2016 19:08
Vědomí a intuice malíře Josefa Bubeníka směřují vzhůru
Výstavu z tvorby kreslíře a malíře Josefa Bubeníka (nar. 1965) uspořádalo Městské kulturní středisko v Třebíči ve své Galerii Ladislava Nováka v bývalém třebíčském židovském ghettu. Nese enigmatický titul Fragmenty krystalového jasu. více »
22.3.2016 18:17
LAS LLAVES DEL DESEO
Museo Municipal – Cartago, Kostarika Dne 6. března 2016 se uskutečnila v bývalém hlavním městě Kostariky (Cartago) vernisáž mezinárodní kolektivní výstavy surrealismu, na které se účastní 107 umělců z 26 zemí celého světa.Mezi jinými jsou zde zastoupeni i tři výtvarníci z Brna: Josef Bubeník, Jiří Lopour a Jan Wolf. Výstava potrvá od 7. 3. do 7. 5. 2016   více »
13.1.2016 10:19
NOVÝ ROZHLED č. 15
V redakci Rozhledu doufáme, že jste rok 2015 strávili přesně podle vašich představ. A obohatili jste se o chvilky strávené nad příjemným čtením dokumentujícím současné výtvarné dění a uměleckou aktivitu v Brně a okolí. Z redakce Rozhledu Vám všem děkujeme za Vaši přízeň. Dovolte nám popřát Vám sílu vstoupit do nového roku s nadějí a optimismem. více »
8.1.2016 09:10
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAV
NOVINKA Na našich stránkách www se podařilo díky našemu spolupracovníkovi J.Henslovi rozjet projekt VIRTUÁLNÍCH PROHLÍDEK výstav soukromých galerií v Brně.Z pořádaných výstav pak lze vidět nejen díla výtvarníků, ale můžete si vychutnat i genius loci galerijních prostorů. více »
1.10.2015 00:00
Galery pArt in Poltsamaa
Galery pArt in Poltsamaa (Estonia) opens an exhibition of visual artists from International Art Center of Czech Republic. We Thanks for the International cooperation the pArt galery and also Josef Bubeník for the participation. více »
RSS kanál Facebook Nakladatelství STYLOS, Nová ves 71, PSČ 66491, IČO: 68623631
Josef Bubeník, tel.: 732 615 802, bubenik@irozhled.cz
Obchodní podmínky